دانلود مستند ناپدید شدن پادشاهان صحرا، شیرهای نامیب Vanishing Kings Desert Lions of Namib 2016 مالتی مدیا مستند

دشت نامیب

دشت نامیب میزبان برخی از کمیاب ترین گونه های گیاهی و جانوری است که در شرایط ویژه آن فرگشت پیدا کرده اند و شاید در جای دیگری از جهان نتوانند به صورت وحشی زندگی کنند.

برای نمونه گیاهی به نام ویلوچیا Welwitschia mirabilis در نامیب می روید که به آن فسیل زنده می گویند (زیرا با نمونه فسیل شده خود از دوره ژوراسیک هیچ تفاوت آشکاری ندارد و فرگشت دیگری نیافته است)، این گیاه در هیچ نقطه دیگری از جهان یافت نمی شود.

دانلود مستند ناپدید شدن پادشاهان صحرا، شیرهای نامیب Vanishing Kings Desert Lions of Namib 2016 مالتی مدیا مستند

گیاه غول پیکر ویلوچیا

در نامیب گونه بسیار نادری از شیر زندگی می کند که با شیرهای دیگر آفریقا و یا شیر آسیایی در روش زندگی و اخلاق اجتماعی تفاوت های آشکار و زیادی دارد. این شیر که شیر صحرایی یا شیر نامیب نامیده می شود تنها در نامیب یافت می شود و به شدت در معرض انقراض در طبیعت است.

تنها تعداد محدودی شیر نامیب در جهان وجود دارد و همگی آنها به شدت از طرف محیط بانان نامیبیا محافظت می شوند، در سرشماری و کنترل آنها از قلاده های ماهواره ای استفاده می شود که باعث می شود سرشماری و آمارگیری آنی آنها برای انسان ساده تر شود.

در مستند ناپدید شدن پادشاهان صحرا، شیرهای نامیب Vanishing Kings Desert Lions of Namib محقق و دوست دار شیرهای نامیب دکتر فیلیپ استندر Philip Stander ضمن بیان داستانی از چگونگی زندگی این گربه سانان بزرگ و کمیاب، ما را به خطر نابودی همیشگی این شیرها به خاطر کوچک شدن محیط زیست و کم شدن شکارهای مورد علاقه آنها آشنا می کند و هشدار می دهد که شاید روزی فرزندان یا نوادگان ما فقط این شیرهای زیبا را مانند شیر ایرانی یا ببر مازندران فقط در کتاب ها یا فیلم های مستند قدیمی ببینند.

دکتر استندر بیش از ۲۰ سال است که ماده شیری از شیرهای نامیب را زیر نظر دارد، این ماده شیر پیر دو سال پیش ۵ توله شیر نر به دنیا آورده که دکتر استندر آنها را ۵ تفنگ دار می نامد. این ۵ تفنگ دار تنها امید و آینده سازان نسل شیرهای نامیب هستند. آیا پنج تفنگ دار می توانند در قدیمی ترین صحرای جهان پادشاهی باستانی خود را پایدار ساخته و تاج افتخار خاندان خود را به نسل آینده بسپارند؟

مستند زیبای Vanishing Kings Desert Lions of Namib نخستین و تنها فیلمی است که درباره پادشاه صحرای نامیب ساخته شده و به همه دوست داران طبیعت و حیات وحش پیشنهاد می کنم در دیدنش با سایت فایل نیکو همراه شوند.

چند نما از مستند: