هفتاد و هشتین دوره جوایز گلدن گلوب در حالی دو ماه دیرتر از زمان معمول خودش روز یکشنبه ۱۰ اسفند (۲۸ فوریه ۲۰۲۱) برگزار شد که بهدلیل همه گیری ویروس کرونا، شاهد برگزاری دیجیتالی این رویداد بودیم. این مراسم به بهترین فیلمهای سینمایی و سریالهای تلویزیونی آمریکا در سال ۲۰۲۰ پرداخته و طی آن، برندگان جوایز مختلف امسال نیز مشخص شدند.
دیک کلارک پروداکشنز بهعنوان تهیه کنندهی این مراسم، پخش مستقیم آن را در شبکهی NBC انجام داده و برای اولین بار، دو میزبان مشترک داشت. تینا فی از نیویورک و امی پهلر از بورلی هیلتون، وظیفهی اجرای مراسم را در گلدن گلوب امسال برعهده داشتند. نامزدهای این مراسم در ۱۵ بهمن (۳ فوریه ۲۰۲۱) مشخص شدند و دانستیم که چه سریال و فیلمهایی میتوانند امسال شانس برنده شدن جوایز را داشته باشند. در این مراسم پنج فیلم، نامزد بهترین فیلم سال شدند که عبارت بودند از The Father، Mank، Promising Young Woman، The Trial of the Chicago 7 و Nomadland.
در مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۱ بازیگران مرد و زن بسیاری نیز نامزد کسب جوایز بهترین بازیگر و بهترین بازیگر مکمل در فیلمها و سریالهای درام و کمدی موزیکال شدند که از سرشناسترین آنها میتوانیم به چدویک بوزمن فقید، ریز احمد، گری اولدمن در بخش مردان و همچنین فرانسیس مک دورمند، وایولا دیویس و آندرا دی در بخش زنان اشاره کنیم. انیمیشنهای جذابی نیز در مراسم امسال حاضر بودند که مثل همیشه، دیزنی و پیکسار حضور موفقی در آن داشتند.
انیمیشنهای Soul، Onward، Over the Moon، Wolfwalkers و The Croods: A New Age از نامزدهای این بخش بودند. اگر بخواهیم نگاهی نیز به بیشترین نامزدهای این سری بیندازیم، فیلم Mank با کسب ۶ نامزدی در بخشهای مختلف و همچنین فیلم The Trial of the Chicago 7 با کسب ۵ نامزدی نیز اشارهای داشته باشیم.
در بخش تلویزیون این مراسم نیز، مانند همیشه سریال The Crown بود که ۶ نامزدی کسب کرده و همچنان یکی از بهترین سریالهای تلویزیون محسوب میشود. بعد از آن نیز، سریال Schitt’s Screek قرار دارد که پنج نامزدی در این مراسم کسب کرد.
جایزه بهترین کارگردان فیلم سال
- برنده: کلوئی ژائو (Chloé Zhao) برای فیلم Nomadland
- Emerald Fennell در فیلم Promising Young Woman
- David Fincher در فیلم Mank
- Regina King در فیلم One Night in Miami
- Aaron Sorkin در فیلم The Trial of the Chicago 7
جایزه بهترین فیلم موزیکال یا کمدی سال
- برنده: Borat Subsequent Moviefilm
- Hamilton
- Music
- Palm Springs
- The Prom
جایزه بهترین فیلم درام سال
- برنده: Nomadland
- The Father
- Mank
- Promising Young Woman
- The Trial of the Chicago 7
جایزه بهترین سریال تلویزیونی درام سال
- برنده: The Crown
- Lovecraft Country
- The Mandalorian
- Ozark
- Ratched
جایزه بهترین سریال تلویزیونی موزیکال یا کمدی سال
- برنده: Schitt’s Creek
- Emily in Paris
- The Flight Attendant
- The Great
- Ted Lasso
بهترین سریال تلویزیونی محدود (مینی سریال)، مجموعه آثار آنتولوژی یا فیلمهای تلویزیونی
- برنده: The Queen’s Gambit
- Normal People
- Small Axe
- The Undoing
- Unorthodox
جایزه بهترین بازیگر مرد سال برای فیلمهای درام
- برنده: چادویک بوزمن (Chadwick Boseman) برای فیلم Ma Rainey’s Black Bottom
- Riz Ahmed در فیلم Sound of Metal
- Anthony Hopkins در فیلم The Father
- Gary Oldman در فیلم Mank
- Tahar Rahim در فیلم The Mauritanian
جایزه بهترین بازیگر مرد سال برای فیلمهای کمدی – موزیکال
- برنده: ساشا بارون کوهن (Sacha Baron Cohen) برای فیلم Borat Subsequent Moviefilm
- James Corden در فیلم The Prom
- Lin-Manuel Miranda در فیلم Hamilton
- Dev Patel در فیلم The Personal History of David Copperfield
- Andy Samberg در فیلم Palm Springs
جایزه بهترین بازیگر زن سال برای فیلمهای درام
- برنده: آندرا دی (Andra Day) برای فیلم The United States Vs. Billie Holiday
- Viola Davis در فیلم Ma Rainey’s Black Bottom
- Vanessa Kirby در فیلم Pieces of a Woman
- Frances McDormand در فیلم Nomadland
- Carey Mulligan در فیلم Promising Young Woman
جایزه بهترین بازیگر زن سال در سریالهای تلویزیونی درام
- برنده: اما کورین (Emma Corrin) برای سریال The Crown
- Olivia Coleman در سریال The Crown
- Jodie Comer در سریال Killing Eve
- Laura Linney در سریال Ozark
- Sarah Paulson در سریال Ratched
جایزه بهترین بازیگر مرد سال در سریالهای تلویزیونی درام
- برنده: جاش اوکانر (Josh O’Connor) برای سریال The Crown
- Jason Bateman در سریال Ozark
- Bob Odenkirk در سریال Better Call Saul
- Al Pacino در سریال Hunters
- Matthew Rhys در سریال Perry Mason
جایزه بهترین بازیگر زن سال در سریالهای تلویزیونی کمدی یا موزیکال
- برنده: کترین اوهارا (Catherine O’Hara) برای سریال Schitt’s Creek
- Lily Collins در سریال Emily in Paris
- Kaley Cuoco در سریال The Flight Attendant
- Elle Fanning در سریال The Great
- Jane Levy در سریال Zoey’s Extraordinary Playlist
جایزه بهترین بازیگر مرد سال در سریالهای تلویزیونی کمدی یا موزیکال
- برنده: جیسون سودیکیس (Jason Sudeikis) برای سریال Ted Lasso
- Don Cheadle در سریال Black Monday
- Nicholas Hoult در سریال The Great
- Eugene Levy در سریال Schitt’s Creek
- Ramy Youssef در سریال Ramy
بهترین بازیگر نقش مکمل زن در آثار تلویزیونی
- برنده: جیلیان اندرسن (Gillian Anderson) برای سریال The Crown
- Helena Bonham Carter در سریال The Crown
- Julia Garner در سریال Ozark
- Annie Murphy در سریال Schitt’s Creek
- Cynthia Nixon در سریال Ratched
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در آثار تلویزیونی
- برنده: جان بویگا (John Boyega) برای سریال Small Axe
- Brendan Gleeson در سریال The Comey Rule
- Daniel Levy در سریال Schitt’s Creek
- Jim Parsons در سریال Hollywood
- Donald Sutherland در سریال The Undoing
بهترین بازیگر زن سریال محدود تلویزیونی (مینی سریال)، مجموعه آثار آنتولوژی یا فیلمهای تلویزیونی
- برنده: آنیا تیلور جوی (Anya Taylor-Joy) برای The Queen’s Gambit
- Cate Blanchett در Mrs. America
- Daisy Edgar-Jones در Normal People
- Shira Haas در Unorthodox
- Nicole Kidman در The Undoing
بهترین بازیگر مرد سریال محدود تلویزیونی، مجموعه آثار آنتولوژی یا فیلمهای تلویزیونی
- برنده: مارک روفالو (Mark Ruffalo) در I Know This Much is True
- Bryan Cranston در Your Honor
- Jeff Daniels در The Comey Rule
- Hugh Grant در The Undoing
- Ethan Hawke در The Good Lord Bird
بهترین بازیگر زن فیلمهای موزیکال یا کمدی
- برنده: روزاماند پیک (Rosamund Pike) در فیلم I Care a Lot
- Maria Bakalova در Borat Subsequent Moviefilm
- Kate Hudson در Music
- Michelle Pfeiffer در French Exit
- Anya Taylor-Joy در Emma
بهترین بازیگر نقش مکمل زن
- برنده: جودی فاستر (Jodie Foster) برای فیلم The Mauritanian
- Glenn Close در Hillbilly Elegy
- Olivia Colman در The Father
- Amanda Seyfried در Mank
- Helena Zengel در News of the World
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
- برنده: دنیل کالویا (Daniel Kaluuya) برای فیلم Judas and the Black Messiah
- Jared Leto در The Little Things
- Bill Murray در On the Rocks
- Leslie Odom, Jr در One Night in Miami
- Sacha Baron Cohen در The Trial of the Chicago 7
بهترین اثر انیمیشنی
- برنده: Soul
- The Croods: A New Age
- Onward
- Over the Moon
- Wolfwalkers
بهترین اثر خارجی
- برنده: Minari
- La Llorona
- Another Round
- The Life Ahead
- Two of Us
بهترین فیلمنامه
- برنده: Aaron Sorkin برای فیلم The Trial of the Chicago 7
- Emerald Fennell برای Promising Young Woman
- Jack Fincher برای Mank
- Christopher Hampton و Florian Zeller برای The Father
- Chloé Zhao برای Nomadland
بهترین موسیقی اورجینال
- برنده: قطعه Io Sì (Seen) اثر Diane Warren، Laura Pausini و Niccolò Agliardi برای فیلم The Life Ahead
- Fight for You از Judas and the Black Messiah
- Hear My Voice از The Trial of the Chicago 7
- Speak Now از One Night in Miami
- Tigress & Tweed از The United States Vs. Billie Holiday
بهترین موسیقی متن
- برنده: Trent Reznor، Atticus Ross و Jon Batiste برای انیمیشن Soul
- The Midnight Sky
- Tenet
- News of the World
- Mank